Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Karkonosze, nocleg i okolice

Noclegi w Karkonoszach

Zasięg Karkonoszy po stronie polskiej jest mniejszy niż po czeskiej, lecz baza noclegowa tego obszaru jest świetnie przygotowana na przyjęcie turystów przyjeżdżających tu z różnych zakątków Polski. To najwyższe pasmo Sudetów (zwane Górami Olbrzymimi) przyciąga od lat miłośników górskich wędrówek oraz narciarzy i dzięki wyjątkowo rozwiniętej infrastrukturze jest celem wycieczek od wielu lat. Bazę noclegową Karkonoszy stanowi kilka miejscowości graniczących z obszarem Karkonoskiego Parku Narodowego (Szklarska Poręba, Karpacz) oraz nieco dalej na północ od rezerwatu (Jelenia Góra i jej wysunięta na południe część – Cieplice Śląskie-Zdrój). Na bazę noclegową Karpacza składa się niemal 500 obiektów, spośród których znajdziemy każdy rodzaj noclegu - od drogich i ekskluzywnych hoteli po tanie agroturystyki i zabytkowe pensjonaty, położone malowniczo w otulinie parku krajobrazowego (są one chętnie wybierane w każdym sezonie, ze względu na bliskość atrakcji zimowych – wyciągi narciarskie, lodowiska - letnich i całorocznych - zabytki architektury, pomniki przyrody, parki, grota solna). Na górskich wzniesieniach znajdziemy także schroniska, których tradycja sięga nawet XVII w. Karpacz to fantastyczna baza do uprawiania turystyki górskiej, oprócz znanych szlaków pieszych (Główny Szlak Sudecki, Śląska Droga na Śnieżkę-1603 m n.p.m., szlak na Zamek Chojnik przez Karpacz Górny ze Świątynią Wang), czeka tutaj wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi – Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek oraz kilkanaście ośrodków narciarskich. Atrakcją może być również sam nocleg - w klimatycznym pensjonacie, który był domem niemieckiej pisarki Else Ury (zginęła w komorze gazowej Auschwitz) oraz w karczmie sądowej z 1753 r., stanowiącej niegdyś centrum wsi. Noclegi w Szklarskiej Porębie będą optymalne dla miłośników wycieczek rowerowych (200 km tras wokół miasta) oraz amatorów narciarstwa (zjazdowego i biegowego), przez które rejon nazywany jest Polską Skandynawią. To na terenie Jakuszyc (dzielnica Szklarskiej Poręby) odbywa się coroczny, długodystansowy Bieg Piastów. To miejsce oddalone jest od granicy polsko-czeskiej o ok. 800 m i leży na szlaku Polana Jakuszycka-Harrachov. Pobyt w Jeleniej Górze, oprócz walorów turystycznych i rekreacyjnych, wzbogacony jest o ofertę uzdrowiskową (Cieplice Śląskie-Zdrój z zabytkowym Placem Piastowskim). To tutaj znajduje się serce kurortu, a komfortowe pensjonaty z duszą otaczają zabytkowy Park Zdrojowy w jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce.

Karkonosze – polskie Alpy

Karkonosze to najwyższe pasmo w Sudetach i jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Jego długość sięga 40 km, których granice określa Przełęcz Szklarska od zachodu i Przełęcz Lubawska od wschodu. Na terenie Polski znajduje się mniej niż 30% całego pasma – leży na terenie Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) z kaplicą św. Wawrzyńca – patrona górskich przewodników. Karkonoski Park Narodowy kryje liczne rezerwaty i pomniki przyrody. A historia tych gór rozpoczęła się od Walonów – romańskiego narodu, który przyjechał tutaj w średniowieczu, aby szukać szmaragdów i szafirów. To w tym okresie powstały legendy o Liczyrzepie - Duchu Gór, który królował nad całym masywem. Ciekawe formacje skalne, malownicze górskie stawy, atrakcyjne wodospady, gęsta sieć szlaków turystycznych i karkonoskie kurorty z licznymi zabytkami – to wszystko sprawia, że w te góry z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów.

W Karkonosze – na szlak ze Śnieżką i Śnieżnymi Kotłami

Różnorodność rzeźby górskiego krajobrazu w Karkonoszach powoduje, że teren ten nazywany jest „Polskimi Alpami”, co najbardziej odpowiada widokowi, jakiego możemy zaznać w Rezerwacie Śnieżne Kotły. Możemy w tych górach zobaczyć skalne rumowiska, jeziora, potoki, gołoborza, skały o unikalnych kształtach, takie jak Pielgrzymy, Końskie Łby czy Słonecznik, nazywany także Diabelskim Kamieniem – podobno czart chciał zasypać Wielki Staw, zalewając domy okolicznych mieszkańców, lecz na szczęście dzwony bijące na Anioł Pański przestraszyły diabła, który skamieniał ze strachu. Piękno krajobrazu zachwyciło także scenarzystów „Opowieści z Narnii”, bowiem to właśnie najwyższy wodospad w polskich Sudetach – Wodospad Kamieńczyka, wybrali na tło jednej ze scen. Baśniowe widoki zagwarantuje nam także wycieczka do Piekielnej Doliny niedaleko Polanicy-Zdroju z jej wijącą się rzeką, stromymi zboczami i tajemniczą atmosferą. Warto również zobaczyć karkonoską architekturę: zamek Chojnik z XIV w., z którego wieży obejrzymy niezwykłą panoramę, najstarszy drewniany kościół w Polsce - świątynię Wang sprowadzoną z Norwegii czy pałac Schaffgotschów w Cieplicach, który przetrwał wszystkie wojenne zawieruchy od XVIII stulecia, kiedy to powstał. Jelenia Góra, czyli największe miasto Karkonoszy ze swoim uzdrowiskiem, Karpacz z licznymi wyciągami i Muzeum Zabawek czy Szklarska Poręba z mnóstwem tras rowerowych i biegowych to kolejne powody, dla których warto odwiedzić ten teren. A naszą wizytę ubogacą imprezy i wydarzenia, których w okolicy nie brakuje. Możemy wziąć udział w obchodach odpustu na św. Wawrzyńca, Nocy Świętojańskiej nad Wodospadem, Festiwalu Smaków Liczyrzepy czy Biegu Piastów.